1878.-ban Mohácson már volt tornacsarnok,ahol elsősorban iskolai tornaoktatás folyt.
1888.október 12.-én dr.Tauszik (Török) Emil ügyvéd 26 mohácsi ifjút hív meg a Kaszinóba,hogy megvitassák az egyletalapítás gondolatát.
Október 17.-én megegyeztek a Mohácsi Torna Egylet elnevezésben.
Az első szakosztály az atlétika volt,majd 1894-től a vívás is helyet kapott az Egyletben.Ezt az olasz Vicenzo Maianni vívómesternek köszönhették,aki egész Baranyában népszerűvé tette a vívást.Városunkban a 3. szakosztály az úszók csoportja volt.
1900.május 9.-én a mohácsi labdarúgás hivatalosan is letette névjegyét.A Mohácson lejátszott mérkőzésen az MTE 1:0 arányban legyőzte a PAC csapatát.A hazaiak összeállítása:Kaszapovics-Schmidt,Küzdényi-Schwarc,Kondor,Kis-Kiszely,Visegrádi,Ullerich,Róna,Polgár.
1901.01.19.-én megalakult az MLSZ.A Magyar Labdarúgók Szövetsége.A közgyűlésen 13 egyesület képviseltette magát.Közben Baranyában is folyt az élet,több MTE-PAC meccset is játszottak,végül a Kaposvári AC is bekapcsolódott a mérkőzéssorozatba.
1906.-ban a csapatok áttértek az őszi-tavaszi bajnokságra.Ebben az időszakban csak serlegbajnokságok voltak.A következő években tovább hódított a labdarúgás Baranyában.Egy-egy csapat megalakulása viszonylag könnyen ment,de a további működéssel komoly gondok voltak.A felszereléssel nem sokat törődtek.Bakancsa mindenkinek volt,csak egyforma mezt kellett vásárolni.Az igazi gondot a rendszeres edzések megtartása és a mérkőzések lekötése volt,mert sem pénz,sem megfelelő létesítmény nem állt a rendelkezésükre.Az öltöző-fürdő pedig álomnak minősült.
A háború kitörésével sorra szűntek meg az egyesületek,többnyire a diákok fociztak a réten,vásártéren,amíg a labdák el nem fogytak!
1917.május 29.-én megalakult a Magyar Futballbírók Testülete.A Bírói Testület önálló müködése sikeres volt.A képzések,ellenőrzések,egységes bíróruházat biztosítása 1922-re teljesen elérte célját!
A háború után a nehéz gazdasági helyzet miatt több labdarúgó is elhagyta Magyarországot és inkább külföldi(német,osztrák,olasz,francia) kluboknál pénzért futballozzon.A hazai játékosok költségtérítést kértek,de ezt csak a gazdagabb klubok tudták biztosítani.Az amatőr sport tisztasága veszélybe került!
1926. augusztusában megalakult a PLASZ (a profi labdarúgást irányító szerv) és megszervezte a profi I. és II. osztályú bajnokságot.Ezzel a döntéssel valósággal kettévált a magyar labdarúgás.A nyilvántartott játékosok közül 80000 amtőr és 600 profi volt.
1940.augusztusában az MTE az I. osztályban,az MTE II. a másodosztály déli csoportjában szerepelt.1941. őszi szezonjának végére több csapat gazdasági okok miatt visszalépett.Ebben az időszakban is folyamatosak voltak az átszervezések.
A második világháború is súlyos nyomot hagyott az addig működő egyesületeken.Szomorú képek fogadták az újjáépítőket,kirabolt-lerombolt öltözők,szertárak,elhanyagolt sportpályák.A sportolók közül is sokan elestek,fogságba kerültek.
Sajnos,a háborúkban elhunyt,fogságba esett sportolókról csak a Testnevelési Egyetemen és Cegléden van megemlékezés.
1946 őszén a DNY II. osztályába az MTE és a Mohácsi Barátság csapata is bekerült.
1948.július 10-én az MLSZ DNY Szövetsége új tisztikart választott.Az MTE-t Burján Ferenc képviselte.
1948/49.-es bajnokságban a baranyai csapatok közül az MTE a Délnyugat I. osztályába kapott besorolást.
Az Országos Testnevelési és Sportbizottság 1951.-ben a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának (1951./2.sz.törvény) rendelete alapján a Minisztertanács alá lett rendelte.Hozzáfogtak az egész magyar sport átszervezéséhez.Egységes sportminősítést és versenynaptárt dolgoztak ki.A labdarúgás kivételével megszűntették az NB-s bajnokságokat.A megyebajnokok indulhattak az országos bajnoki címért.
1951.03.01. a megyebajnokság I. osztályába a Mohácsi Petőfi és a Mohácsi Bástya egyesületei lettek beosztva.
1951.03.11.-én ünnepélyesen is elkezdődtek a megyebajnokságok.
Mohácsi Bástya-Pécsi Szikra 1:3 (1:2) Mohács,600 néző,vezette:Pápa
Mohács:Kálhok-Balla,Kapuvári,Kaposvári-Czakó,Nóránd-Gondos,Horváth,Fehér,Papp.Toronyi
A mohácsiak gólszerzője:Fehér.
Villányi Népsport-Mohácsi Petőfi 2:2 (2:1) Villány, 600 néző,vezette:Bácsván
Mohács:Csankó-Nyilas,Késity,Vas-Brics,Kovács-Kiss,Odri,Kőszegi,Peszt,Ruff
A mohácsiak Gólszerzői:Kovács,Odri |